Titul Knihovna roku 2007

Cena Ministerstva kultury "Knihovna roku 2007" byla udělena.  Tisková zpráva

Tisková zpráva Dne 4. října se uskutečnil v Národní knihovně ČR v Zrcadlové kapli pražského Klementina slavnostní akt předání ceny Ministerstva kultury "Knihovna roku 2007". Ceny předal první náměstek ministra kultury František Mikeš za přítomnosti zástupců dalších ministerstev, odborné veřejnosti a mnoha hostů. V kategorii "základní knihovna" získala hlavní cenu ve výši 70 000,- Kč. Obecní knihovna Bory z kraje Vysočina, která je dobrým příkladem komunitní knihovny. Kromě knihovnických služeb provozuje videotéku, Klub dobré pohody, kroužek pro mládež a hernu pro děti a nabízí také zajímavé aktivity pro seniory.
Další ocenění v této kategorii získaly Místní knihovna ve Všechovicích z Olomouckého kraje a Obecní knihovna z Vidče ze Zlínského kraje. Výběr nejlepší knihovny je v této kategorii těsně provázán se soutěží Vesnice roku, kde činnost knihovny patří mezi hodnotící kritéria.

Televizní noviny 4.10.2007 - poslední reportáž asi 9. minuta

Jak jsme přebírali cenu....

Vše začalo tím, že naše obec získala diplomem za vzorné vedení knihovny v soutěži Vesnice roku kraje Vysočina, tím jsme se nominovali do republikového kola Knihovna roku 2007. Proto k nám v září přijela ministerská komise.
4. října se zástupci 12ti knihoven z 12ti krajů ČR sešli v sídle Národní knihovny v pražském Klementinu, kde pro nás byl připraven celodenní program, včetně rautu! My jsme jeli s Pavlem, panem starostou a panem Smejkalem, který už roky svojí kamerou zaznamenává vše co se v Borech a kolem nich děje. A když už nás bylo tolik, a tak významná událost, dovolili jsme si luxus osobního auta s řidičem, panem Prokopem. Nejdřív nás čekala mimořádná prohlídka expozice Codex gigas - Ďáblovy bible. Je to největší kniha na světě, která na počátku 13. stoletívznikla v klášteře benediktinů v Podlažicích. Od dob Rudolfa II., kdy se stala válečnou kořistí, je však tato vzácná kniha ve Švédsku.
Potom se účastníci této velké události sešli v Zrcadlové kapli Klementina. Nejprve pan Vlastimil Ježek, generální ředitel Národní knihovny ČR převzal dekrety, osvědčující zápis do světového registru Pamě? světa týkající se dvou unikátních sbírek z fondů NK ČR. Slavnostní program pokračoval vyhodnocením kategorie B - významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Cenu získala Knihovna města Hradce Králové za projekt "Šablona webu pro malé knihovny".
A do třetice přichází kategorie A - základní knihovna. Zástupci jednotlivých knihoven a obcí dostávají diplom, dárky, kytku. Už bylo vyvoláno 11 knihoven! My nic! Asi jsme tu omylem.... nebo na nás zapomněli..... No a pak to přišlo, ještě ve chvíli, kdy paní Zlata Houšková začala: "Obecní knihovna..." jsem nevěřila, že dořekne "Bory". Ale ona to vyslovila! A my jsme šli dopředu! Gratulace, dárky, nádherná kytka, šerpa, dekret na 70. tisíc Kč pro knihovnu! - cvakaly fotoaparáty, kamery, další gratulace... Ještě že nemusím mluvit do mikrofonu! Pavel i pan starosta to zvládají skvěle. Co říkala v té chvíli paní Houšková, se dozvídáme až potom od pana Smejkala. Hlásí se odborné časopisy, Televizní noviny, pan generální ředitel Národní knihovny (NK) s rozhovorem do rádia Leonardo. Následující raut je krásně připravený. Zobli jsme si, ale jsme tak roztěkaní a stále nám někdo gratuluje.... Moc milé bylo přání od členek komise, které prý ani nevěřily, že se jim naše umístění tak dokonale podařilo utajit. Knihovníci vítězných knihoven minulých ročníků byli přímo perfektní!
No a pak jsme dostali krásné bydlení v podkroví Klementina, protože zítra máme ten rozhlas. Nemáme sebou vůbec nic. (Zubní kartáčky jsme si koupili). On tedy pan ředitel NK panu starostovi v týdnu před tím volal, že kdybychom náhodou vyhráli, jestli jsme ochotni zůstat do pátku? Nebrali jsme to ovšem nijak vážně. A že volal právě jenom nám, tak to nás už vůbec nenapadlo!
Co s načatým večerem? V Praze? Jdeme ke Flekům. Tam jsme kloudně nikdy nebyli a důvod k oslavě každopádně máme.
A rozhovor v Českém rozhlase? Tak to byla zkušenost veliká. Tedy pro Pavla nic nového, ale pro nás dva s panem starostou to bylo poprvé. Všichni ve studiu byli velmi milí a příjemní a tak snad jsme neudělali ostudu ani sobě ani panu řediteli NK, který s námi rozhovor vedl. A na rozdíl od nás byl perfektně připraven.
Do Prahy jsme jeli s pocitem, že být jednou z 12ti nejlepších knihoven roku 2007 v republice, že to jsme fakt dobří! Ale s pocitem být první, s tím si nevíme rady ještě teď. Blanka Křížová